wtorek, 28 lutego 2017

Pancake Day

Ostatki, zapusty to okres kończący karnawał. W Polsce w Tłusty Czwartek objadamy się pączkami  a we wtorek czyli w przeddzień Wielkiego Postu jest tzw. wielkopolski „Podkoziołek” lub ogólnopolski „Śledzik” - żegnamy wtedy karnawałowe zabawy i przysmaki, a witamy postnego śledzia.
W Wielkiej Brytanii natomiast w przeddzień Środy Popielcowej obchodzony jest tzw. Pancake Day czyli Dzień Naleśnika.
Tradycje i legendy związane z Pancake Day pochodzą z XV wieku, kiedy to narodził się zwyczaj przygotowywania tej najłatwiejszej, ale i chyba jednej z najsmaczniejszych przekąsek świata.
Któż z nas nie lubi naleśników? :)
A skąd ten zwyczaj? W okresie Wielkiego Postu nie wolno było jeść jajek, masła, cukru i mleka, dlatego wszystkie gospodynie, chcąc wykorzystać te składniki, przyrządzały smaczne naleśniki!
Dzień ten nazwany jest również „Shrove Tuesday” od słowa wyznanie. W średniowiecznej Anglii, tego dnia ludzie spowiadali się z grzechów, by z czystym sercem wejść w okres Postu.
Ale „Pancake Tuesday” to nie tylko jedzenie, to także zabawa. Tradycyjnie organizowane są wyścigi z naleśnikiem na patelni.
Legenda mówi, że naleśnikowe ostatki zapoczątkowała pewna kobieta, która tak była zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej o nabożeństwie pokutnym. Do kościoła pobiegła w fartuchu i z patelnią z naleśnikiem.
Biegi z patelnią z naleśnikiem, w którym uczestnicy muszą podrzucić swój naleśnik przynajmniej trzy razy weszły, dzięki niej, na stałe do tradycji Wielkiej Brytanii.
źródło:facebook


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

hmmm?