niedziela, 26 sierpnia 2018

niedziela


Istnieje czysta miłość i nieczysta miłość. Różnica polega na zaborczości lub uwolnieniu. Czysta miłość jest źródłem trwałego szczęścia. Nieczysta miłość tworzy tylko cierpienie. Nieczysta miłość, która jest skażona przez ego i zaborczość prowadzi do zazdrości, gniewu i wreszcie rozłąki. Czysta miłość wolna od zaborczości prowadzi do harmonii i pokoju, a nawet może zmienić negatywnego towarzysza. Związek staje się wówczas działalnością bodhisattwy.
Ktoś, kto zrozumiał naturę umysłu, przyjmie nawet negatywnego towarzysza, ponieważ zrozumiał, że negatywne emocje są tymczasowe; przychodzą i odchodzą. Umysł niepokojącego człowieka i własny umysł są zasadniczo takie same. To, co pozostaje w ciągu życia jako nasienie szczęścia, jest czystą miłością. Tak więc, gdy naprawdę zrozumie się naturę umysłu, zobowiązania samaya nie mogą zostać złamane. Nawet jeśli zdarza się, że się kłócimy, to tymczasowe zjawisko nigdy nie porusza wiecznie zwycięskiej miłości.
Jeśli ktoś nie zrozumie natury umysłu, przylgnie i spróbuje posiąść. Jest wtedy miły dla tych, którzy są dla niego mili, ale nie jest miły dla tych, którzy nie są dla niego mili. Ta miłość jest nietrwała; to nie może trwać długo.
Czysta miłość zawsze będzie trwała.
Moja miłość do ciebie zawsze będzie trwała.

Garchen Rinpocze


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

hmmm?